EHLİBEYT SEVDASI
AYIRINTILAR İÇERİKTE BUNUN İÇİN ÜYE OLUN

BİZİMLE PAYLAŞIMA KATILIN BİLGİLENİP,
BİLGİLENDİRELİM

EHLİBEYT SEVDASI

Merhaba
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  FacebookFacebook  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Al-i Muhammed'in Mehdisi Kimdir? Neden Onun Zuhurunu Bekli..

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ridanurMesaj Sayısı : 37
Kayıt tarihi : 18/08/07

MesajKonu: Al-i Muhammed'in Mehdisi Kimdir? Neden Onun Zuhurunu Bekli..   C.tesi Ağus. 25, 2007 3:14 pm

ÂL-İ MUHAMMED'İN MEHDİ'Sİ KİMDİRVE NEDEN ONUN ZUHURUNU BEKLEMEKTESİNİZ?

Cevap: Semavî dinlerin görüş birliği içinde olduğu konulardan biri, ahir zamanda zuhur edecek olan "Ev-rensel Muslih" meselesidir. Sadece İslâm toplumu değil, Yahudi ve Hıristiyan toplumlar da, dünyaya adaleti yaya-cak kimsenin beklentisi içindedirler. Eski Ahit ve Yeni Ahit kitaplarına müracaat edildiğinde, bu hakikat açıkça görülür.1

Bu hususta İslâm muhaddislerinin naklettiği üzere Hz. Peygamber'in şöyle bir sözü vardır:

"Eğer zamandan sadece bir gun kalsa bile, Allah, benim Ehlibeyt'imden, yeryüzü zulümle dolduğu gibi onu adaletle dolduracak birini gönderecektir."2

Buna gore, daha önce de işaret edildiği gibi, böyle bir muslihin varlığına inanmak, semavî dinlerin ittifak ettiği bir husustur. Ehlisünnet'in Sahih ve Müsned kitap-larında "Vaat Edilmiş Mehdi" hakkında çok sayıda hadis

1- Eski Ahit, Davud'un Mezmurları, 96 ve 97. mezmur ve Danyal Peygamber'in Kitabı, 12. bab.

Yeni Ahit, Matta İncili, 24. bab; Markos İncili, 13. bab; Luka İncili, 21. bab ("Mev'udî Ki Cihan Der İntizar-i Ûst" kita-bından naklen)

2- Ebu Davud, Sahih, c.2, s.207, Mısır baskısı, el-Matbaat'ut-Ta-ziyye; Yenabi'ul-Mevedde, s.432 ve Nur'ul-Ebsar, 2. bab, s.154

122 Cevaplıyoruz

nakledilmiştir. Ayrıca Şiî ve Sünnî hadisçiler ve araştır-macılar, onun hakkında çok kitap yazmışlardır.1

Bu hadislerin tümünde Hz. Mehdi için sayılan özellik-ler ve alâmetler, sadece Şia'nın on birinci imamı olan Hasan Askerî'nin2 oğlu Hz. Mehdi'ye tatbik etmektedir. Bu hadisler esasınca o hazret, Hz. Peygamber'in adını taşımakta,3 ümmetin on ikinci imamı4 ve Ebu Talib oğlu AM oğlu Hüseyin'in5 torunlarındandır.

Vadedilmiş Mehdi, Allah'ın emriyle Hicrî 255 yılında dünyaya gelmiş ve şu anda diğer insanlar gibi, fakat ta-nınmaz birşekilde hayatını sürdürmektedir.

Hemen şunu da hatırlatalım ki, böylesine uzun bir ömür, bilime aykırı olmadığı gibi vahiy mantığıyla da çe-lişmemektedir. Günümüz bilim dünyası, insanın daha uzun yaşama kabiliyetine sahip olduğuna ve bazı afetle-rin önüne geçilmesi durumunda bunun gerçekleşebile-ceğine inanmakta ve bunun yollarını aramaktadır. Ayrı-ca tarih de, bazı insanların çok uzun süre yaşadıklarına tanıklık etmektedir. Kur'ân-ı Kerim, Nuh Peygamber hak-kında şöyle buyurmuştur:

1- Örneğin, el-Beyan fi Ahbar-i Sahib'iz-Zaman, Muham-med b. Yûsuf b. Gencî Şafiî'nin eseri; el-Burhan fi Alâmet-i Mehdiyy-i Ahir'iz-Zaman, Mutakki Hindîdiye meşhur olan AM b. Hisamuddin'in eseri ve el-Mehdi ve'l-Mehdeviyye, Ahmed Emin Mısrî'nin eseri.

Şia âlimleri ise bu konuda çok sayıda kitap yazmışlardır ki, onları saymak mümkün değildir. Örneğin, el-Melâhim ve'l-Fiten vs.

2- Yenabi'ul-Mevedde, 76. bab; Menakıb'de Cabir b. Abdullah el-Ensarî'den nakledilir.

3- Sahih-i Tirmizî, c.2, s.46, Dehli basımı, yıl 1342; Müsned-i Ah-med, c.l, s.376 Mısır basımı, yıl 1313

4- Yenabi'ul-Mevedde, s.443

5- Yenabi'ul-Mevedde, s.432

Hz. Mehdi Kimdir? 123

"Andolsun ki biz Nuh'u kendi kavmine gön-derdik. 0, bin yildan elli yik eksik bir sure onla-rın arasında kaldı."1 Yunus Peygamber hakkmda da şöyle buyurmuştur:

"Eğer (Allah'ı) tesbih edenlerden olmasay-di, tekrar diriltilecekleri güne kadar balığın karnın-da kalacakti."2

Nitekim Kur'ân açısından ve bütün Müslümanlarının ittifakiyla Hızır Peygamber (a.s) ve isa Peygamber (a.s) hâlâ hayattadirlar ve yaşamlarını surdurmektedirler.

1- Ankebût, 14

2- Sâffât, 144
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Al-i Muhammed'in Mehdisi Kimdir? Neden Onun Zuhurunu Bekli..
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» mustafa sandal'ın özel hayatı

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
EHLİBEYT SEVDASI :: İslami Konular :: Sorularımıza Cevap Arıyalım-
Buraya geçin: