EHLİBEYT SEVDASI
AYIRINTILAR İÇERİKTE BUNUN İÇİN ÜYE OLUN

BİZİMLE PAYLAŞIMA KATILIN BİLGİLENİP,
BİLGİLENDİRELİM

EHLİBEYT SEVDASI

Merhaba
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  FacebookFacebook  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 DÜSMANI IBLISI VE NEFSIMIZI TANIYALIM

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
akrep

avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 48
Yaş : 33
Kayıt tarihi : 09/10/07

MesajKonu: DÜSMANI IBLISI VE NEFSIMIZI TANIYALIM   Ptsi Kas. 05, 2007 9:49 pm

DÜSMANI IBLISI VE NEFSIMIZI TANIYALIM
iNSANIN BIR RUH´U BIR DE NEFSI VARDIR.

NEFS SERRI EMR EDER

12/YUSUF-53: Ve mâ uberriu nefsî, innen nefse le emmâretun bis sûı illâ mâ rahime rabbî, inne rabbî gafûrun rahîm(rahîmun).
Ve ben, nefsimi ibra edemem (temize çıkaramam). Çünkü nefs, mutlaka sui olanı (şerri, kötülüğü) emreder. Rabbimin Rahîm esmasıyla tecelli ettiği (nefsler) hariç. Muhakkak ki Rabbim, mağfiret edendir (günahları sevaba çevirendir). Rahîm’dir (rahmet nurunu gönderen, rahmetiyle nefsleri tezkiye ve tasfiye edendir).

NEFSIMIZDE 19 AFET MEVCUD, NEFS GECEYI KARANLIGI TEMSIL EDER.

1 ZÜLUM

2 ZAN

3 YALAN

4 VEFASIZLIK

5 SABIRSIZLIK

6 ÖFKE VE GAYZ

7 NANKÖRLÜK

8 MÜRAILIK

9 KÜFÜR

10 KIBIR

11 KIN VE ADEVET

12 IPTILALAR

13 ISYAN

14 HIRS

15 HASET

16 FITNE - FESAT

17 DEDIKODU

18 CIMRILIK

19 CEHALET

NEFS BERZAH ALEMINE AITDIR, VE IBLISIN TESIR ALANI BU NEFSDIR.

16/NAHL-100: İnnemâ sultânuhu alellezîne yetevellevnehu vellezîne hum bihî müşrikûn(müşrikûne).
Onun (şeytanın) sultanlığı (yaptırım gücü) sadece ona (şeytana) yönelenlerin ve onunla (şeytanla), (Allah’a ulaşmayı dilemedikleri için) Allah’a şirk koşanların üzerindedir (onları etkiler).

ALLAH´A ULASMAYI DILEMEYEN NEFSININ HEVASIN ESIRI VE KULUDUR. SEYTAN KISININ IC SESINI TAKLIT EDEREK, KISININ NEFSININ MEVCUD OLAN AFETLERINE TESIR EDER, INSAN BUNU KENDI DÜSÜNCESI ZANNEDIP, O SESE UYAR VE FIZIKI BEDENLE NEFSLE BIRLIKTE GÜNAHLAR ISLER. GÜNAH ESNASINDA KISI SIKINTI HISEDER VE GÜNAHDAN SONRA RUHU NEFSINE AZAP EDER, FIZIK BEDENDE AZAP HISSEDER, ZIRA NEFS VE BEDEN BIRBIRINE UYUP GÜNAHI ISLEMISLER, ALLAH´DA BU SEBEPLE HEM VECHE HEM DE NEFSE AZAP EDER, AZABIN YÜKSEKLIGI ISLENEN GÜNAHIN BÜYÜKLÜGÜNE BAGLIDIR. INSANIN EZELI VE EBEDI DÜSMANI OLAN IBLIS BU AZABI VE ARDINDAN YASANAN MUTSUZLUGU INSANLAR YASASINLAR DIYE UGRASIR.
34/SEBE-20: Ve lekad saddaka aleyhim iblîsu zannehu fettebeûhu illâ ferîkan minel mûminîn(mûminîne).
Ve andolsun ki iblis, onlar üzerindeki zannını (hedefini) yerine getirdi. Böylece mü'minleri oluşturan bir fırka (Allah'a ulaşmayı dileyenler) hariç, hepsi ona (şeytana) tâbî oldular.

INSANIN BIRDE RUHU VARDIR TAM 19 HASLETLERDEN OLUSUR TERTEMIZDIR GÜNÜDÜZÜ AYDINLIGI TEMSIL EDER. ALLAH´IN EMIRLERINI YERINE GETIRMEK ISTER. AMA RUHUMUZ ALLAH TARAFINDAN SADECE INSANA ÜFÜRÜLMÜS OLAN BIR EMANETDIR, SAHIBI ALLAH´DIR.

32/SECDE-9: Summe sevvâhu ve nefeha fîhi min rûhihî ve ceale lekumus sem’a vel ebsâre vel ef’ideh(efidete), kalîlen mâ teşkurûn(teşkurûne).
Sonra (Allah), onu dizayn etti ve onun içine (vechin, fizik vücudun içine) ruhundan üfürdü ve onu (onun nefsinin kalbine) sem’î (kalbin işitme hassası), basar (kalbin görme hassası) ve fuad (kalbin idrak etme hassası) hassalarına (sahip) kıldı. Ne kadar az şükrediyorsunuz.


4/NİSÂ-58: İnnallâhe ye’murukum en tueddûl emânâti ilâ ehlihâ ve izâ hakemtum beynen nâsi en tahkumû bil adl(adli), innallâhe niımmâ yeızukum bih(bihî), innallâhe kâne semîan basîrâ(basîran).
Muhakkak ki Allah, emanetleri sahibine teslim etmenizi emreder. İnsanlar arasında hakemlik ettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Muhakkak ki Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Ve muhakkak ki Allah, işiten ve görendir.


ALLAH EMANET OLAN RUHUMUZU KENDISINE TESLIM ETMEMIZI EMREDER. ÖDLDÜGÜMÜZDE RUH ZATEN ALLAH´A DÖNECEKTIR, AMA IS RUHU HAYATDA IKEN ALLAH´A ULASTIRMAKIR.

2/BAKARA-46: Ellezîne yezunnûne ennehum mulâkû rabbihim ve ennehum ileyhi râciûn(râciûne).
O (huşû sahipleri) ki; onlar, Rab’lerine (dünya hayatında) muhakkak mülâki olacaklarına ve (sonunda ölümle) O’na döneceklerine yakîn derecesinde inanırlar.

PEYGAMBER EFENDIMIZ SAV HADISINE MAHSAR OLMAK, ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜN, DÜNYA HAYATINDA ALLAH´A RUHU ULASTIRMAYI DILEYIP, HAYATDA IKEN ALLAH´A ULASTIRMAKTIR.

ALLAH´A ULASMAYI DILEMIS OLAN BIR INSAN YÜZDE IKI NUR BIRIKIMIYLE HUSUYA ULASABILIR. ONLARI ALLAH KENDISINE ULASTIRACAKTIR. DILEMEYEN BIR INSAN ASLA HUSU SAHIBI OLAMAZ. HUSU SAHIPLERI ISE PERSEMBEYI CUMAYA BAGLAYAN GECEDE ALLAH´A ULASTIRACAK VESILEYI ISTERLER.

2/BAKARA-45: Vesteînû bis sabri ves salât(sâlâti), ve innehâ le kebîretun illâ alel hâşiîn(hâşiîne).
(Allah’tan) sabırla ve namazla istiane (yardım) isteyin. Ve muhakkak ki o (hacet namazı ile Allah’a ulaştıracak mürşidini sormak), huşû sahibi olanlardan başkasına elbette ağır gelir.

29/ANKEBÛT-5: Men kâne yercû likâallâhi fe inne ecelallâhi leât(leâtin), ve huves semîul alîm(alîmu).
Kim Allah’a mülâki olmayı (hayattayken Allah’a ulaşmayı) dilerse, o taktirde muhakkak ki Allah’ın tayin ettiği zaman mutlaka gelecektir (ruhu mutlaka hayattayken Allah’a ulaşacaktır). Ve O, en iyi işiten, en iyi bilendir.

KALBEN ALLAH´A ULASMAYI DILEMIS OLAN INSANLARI MUTLAKA KENDISINE ULASTIRAKTIR.

INSANLARDAN BIR KISMI KALBEN DEGILDE DILERIYLE ULASMAYI DILERLER

29/ANKEBÛT-2: E hasiben nâsu en yutrekû en yekûlû âmennâ ve hum lâ yuftenûn(yuftenûne).
İnsanlar, “amenna (îmân ettik)” demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı sandılar?


ISTER KALBI ILE DILEYEN HAK MÜMINLER OLSUN ONLARDA IMTIHAN EDILECEKTIR. KALBI ILE DILEMEYENLER ISE BIRAKILMAYACAK ONLARINDA BASLARINA BIR TAKIM PROBLEMLER GELECEK, IKINCI BASAMAKTA, ALLAH´A ULASMAYI DILESINLER AMACILYA, DILEDIKLERI TAKTIRDE 3 BASAMAGI ASAR, ALLAH RAHMAN ESMASI ILE BÜTÜN GÜNAHLARINI ÖRTER VE ONA BIRINCI KAT CENNETI VERIR.

8/ENFÂL-29: Yâ eyyuhellezîne âmenû in tettekullâhe yec’al lekum furkânen ve yukeffir ankum seyyiâtikum ve yagfir lekum, vallâhu zul fadlil azîm(azîmi).
Ey âmenû olanlar, Allah’a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.

ALLAH´A KARSI TAKVA SAHIBI OLURSANIZ DIYE BUYURUYOR ALLAH´U TEALA

30/RÛM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.

TAKVA SAHIBI OLMAK ICINDE KALBEN ALLAH ULASMAYI DILEMEMIZI EMR EDIYOR.


TEKRAR NEFSE GELINCE NEFS SERRI EMR EDIYOR

12/YUSUF-53: Ve mâ uberriu nefsî, innen nefse le emmâretun bis sûı illâ mâ rahime rabbî, inne rabbî gafûrun rahîm(rahîmun).
Ve ben, nefsimi ibra edemem (temize çıkaramam). Çünkü nefs, mutlaka sui olanı (şerri, kötülüğü) emreder. Rabbimin Rahîm esmasıyla tecelli ettiği (nefsler) hariç. Muhakkak ki Rabbim, mağfiret edendir (günahları sevaba çevirendir). Rahîm’dir (rahmet nurunu gönderen, rahmetiyle nefsleri tezkiye ve tasfiye edendir).

NEFS SERRI EMR EDIYOR


16/NAHL-100: İnnemâ sultânuhu alellezîne yetevellevnehu vellezîne hum bihî müşrikûn(müşrikûne).
Onun (şeytanın) sultanlığı (yaptırım gücü) sadece ona (şeytana) yönelenlerin ve onunla (şeytanla), (Allah’a ulaşmayı dilemedikleri için) Allah’a şirk koşanların üzerindedir (onları etkiler).

VE IBLIS SERRI EMR EDEN NEFLSERI KULANARAK ADEMOGULARINI KENDISI ILE CEHENNEME GÖTÜRÜYOR.

SAHABE NE YAPMIS BU DURUMDA

39/ZUMER-17: Vellezînectenebût tâgûte en ya’budûhâ ve enâbû ilâllâhi lehumul buşrâ, fe beşşir ıbâd(ıbâdi).
Onlar ki; taguta (insan ve cin şeytanlara) kul olmaktan içtinap ettiler (kaçındılar, kendilerini kurtardılar). Çünkü Allah’a yöneldiler (Allah’a ulaşmayı dilediler). Onlara müjdeler vardır. Öyleyse kullarımı müjdele!

BÜTÜN SAHABE ÖLEMDEN ÖNCE RUHLARINI ALLAH´A ULASTIRMAYI DILEMIS , HEPSI EY SAHABE ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜN HADISINE MAHSAR OLMUSLAR. INSAN KENDI HÜR IRADESI ILE ALLAH´A ULASMAYI DILEYIP, SEYTANIN ESIRLIGINDEN RABBINE FIRAR EDEBILIYOR.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
DÜSMANI IBLISI VE NEFSIMIZI TANIYALIM
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
EHLİBEYT SEVDASI :: İslami Konular :: Kuran-ı Kerim-
Buraya geçin: